VÝLET DO JESENÍKŮ - ZDOLÁNÍ PRADĚDU!

Výlet do Jeseníků byl vcelku spontánní, ale našly jsme skvělé ubytování s výbornou polopenzí a dokonce i lanovkou na Medvědí horu v ceně. Takže určitě doporučuju a posílám odkaz: Apartmány Kouty.

Jelikož máme rády i nějaké to gastro, tak první zastávka byla na snídani v Hradci Králové v kavárně Café Na kole. Je to kavárna s výběrovou kávou, kde si můžeš dát třeba degustační menu kávy dle doporučení obsluhy nebo nějakou dobrotu v podobě výborného dortíku. Po snídani jsme vyrazily směr Kouty nad Desnou a po poledni jsme dorazily na místo. Protože jsme v ceně ubytování měly i lanovku na Medvědí horu, tak jsme cestu nahoru zvolily lanovkou :-D Nahoře je krásná rozhledna u Tetřeví chaty, odkud je nádherný výhled na okolí. Pod rozhlednou je pak Bar U Medvěda, kde si můžeš dát něco dobrého k pití, k jídlu nic moc velkého nečekej. Ale pokud ti stačí párek v rohlíku nebo klobása, tak je to ideální. Od rozhledny pak jezdí kyvadlový autobus na horní nádrž Dlouhé stráně. Ale poněvadž to bylo na Dlouhé stráně jen 3 kilometry, tak jsem si to vyšláply pěšky. 

Na tohle místo se chystám už hrozně dlouho! Přečerpávající vodní elektrárna Dlouhé stráně je mezi 7 největšímy divy České republiky a díky tomu taky jedna z hlavních atrakcí Jeseníků. Celá nádrž se dá hezky dokola obejít a vidíš z ní na okolí. Najdeš tam taky malé občerstvení, kde jsme si daly pár svařáků a jelikož nestihly poslední autobus ani lanovku dolů, tak jsme se vydaly hezky pěšky až k ubytování. Cestou zpátky jsme se stavily na vyhlídce Rysí skála, kde je také krásný výhled. A pak nás už jen čekala cesta dolů, která popravdě nebyla úplně pohodlná, protože to bylo po červené sjezdovce dolů. Takže když stihneš poslední lanovku, která jede v 17 hodin, tak určitě o nic nepřijdeš :-)

Mapa Dlouhé stráně: Mapa Kouty nad Desnou - Dlouhé stráně

Druhý den ráno jsme vstaly trochu dříve, protože nás čekal výšlap na Praděd. Vyšly jsme rovnou od ubytování a první zastávka byla u dolní vodní nádrže Dlouhé stráně. Od nádrže už to bylo do pořádného kopce Divokým dolem, kde je nádherná příroda. Po cca 13 km jsme došly na Praděd, kde v tu dobu byla ještě naštěstí otevřená restaurace. Výška vysílače Pradědu je 1491 m n. m. a je zde hotel, restaurace a také rozhledna, která je ve výšce 73 m a je přístupná výtahem. Když je dobrá viditelnost můžeš vidět Krkonoše, Beskydy a Malou Fatru. Cesta z Pradědu už byla jenom z kopce a cestou jsme se stavily na pivo na Švýcárně. Trasa byla celkem asi 26 km a převýšení přes 900 metrů :-)

Na Praděd se můžeš vydat také z Červenohorského sedla nebo z Karlovy studánky. Tady máš možnosti tras:

Praděd z Kouty nad Desnou: Mapa Kouty nad Desnou - Praděd

Praděd z Červenohorského sedla: Mapa Červenohorské sedlo - Praděd

Praděd z Karlovy studánky: Mapa Karlova studánka - Praděd

Poslední den nám bohužel už pršelo, tak jsme zvolily náhradní plán a vydaly se do Losinské papírny. Exkurze trvá cca hodinu, ale rozhodně to není nudná přednáška. Na konci jsme si vyrobily i vlastní papír, což si můžeš domluvit na podkladně s moc příjemnou paní. Cestou zpět do Prahy jsme se stavily ještě na jedno gastro a to do Šumperka do kavárny Pikola. Je to útulná kavárna s výbornýma dortíčkama :-)