CESTA K BALTU - GDAŇSK, SOPOTY A POLOOSTROV HEL

O roadtripu na sever Polska se v našich kruzích mluvilo dlouho, nicméně se nám vždycky postavily do cesty vyšší síly, ať už to byl covid, nepohyblivé končetiny nebo osobní problémy. Loňské léto už se na nás usmálo štěstí, a tak jsme si řekli, teď nebo nikdy.

Do Gdaňsku jsme vyrazili nočním vlakem z moravského Bohumína. Co se týká cesty lůžkovým vozem, doporučuji se obrnit trpělivostí a mít pro strach uděláno, protože polská trať není úplně na úrovni :)

Po osmi hodinách jsme vystoupili na hlavním nádraží, odkud je to nedaleko na tzv. Královskou cestu, která začíná honosnou bránou a volně pokračuje na Dlouhý trh. Po celou cestu jsme tady obdivovali nádherné měšťanské domy a budovu připomínající hrad, co byl dříve mučírnou a vězením. Dnes je zde muzeum jantaru, který je nedílnou součástí polských dějin. Zároveň stále tvoří obranné hradby města. 

Za zmínku stojí určitě historický přístavní jeřáb Żuraw, zrekonstruovaný a vybavený velkým šlapacím kolem pro zvedání nákladů. Funguje dodnes a dřív sloužil mimo jiné k usazování stěžňů do lodí.

Gdaňsk se dle mého skromného názoru svou architekturou podobá Kodani. Jeho cihlové budovy, obrovský přístav, kanály plné výletních lodí, pirátská kocábka a další plavidla. A hlavně všudypřítomné restaurace, zahrádky se světýlkama a stánky na každém rohu z něho dělají jednu z mých top destinací. Polsko se jako země dost podceňuje, přitom toho má tolik k vidění.

Když se řekne Gdaňsk, lidem milujícím dějepis se určitě vybaví začátek 2. světové války, která začala právě na zdejším poloostrově Westerplatte, kde nyní stojí památník. My jsme jej mohli vidět při cestě na Hel. 

Hel je takový svět sám o sobě, kousek divočiny v moři. Místo plné rybářů a jejich specialit, borovicových lesů a širokých pláží. A také je zde záchranná stanice tuleňů, kterou stojí za to vidět. Vstupné je 50 korun a zážitek je to velký. 

Na lodi se doporučuji moc nepohybovat, vlny překvapily i mě 😊

Poslední den jsme prvotřídně proflákali na pláži v lázeňském městě Sopoty, která má atmosféru Azurového pobřeží, jen trochu levnějšího 😊 Městská pláž je úžasná, velká a zakončená majestátním molem vybíhajícím do moře. Škoda jen, že vstup na něj je placený. Jinak jsou ale Sopoty ideální k nedělnímu výletu, vzdáleným jenom 20 minut od Gdaňska.

A na závěr pár rad:

  • Pokud jedete lodí na Hel nebo do Sopot, kupte si lístky dopředu a ROZHODNĚ nechoďte k řece cestou přes bílý most – je ZVEDACÍ! :D
  • Mějte u sebe vždycky drobné – Poláci jsou zřejmě proti rozměňování peněz.
  • Místo v restauracích u řeky je nejlepší si dopředu rezervovat.
  • Vodku nemixujte s džusem, pije se jako panák :D
  • Na Helu je nádherná pláž s houpačkou. Cesta k ní vede dlouho lesem, ale nebojte se, není možné ji nenajít 😊