NA OTOČKU DO OSLA

Říjnový prodloužený víkend by bylo škoda nevyužít, takže, které evropské město se dá obejít za necelé tři dny a zároveň se tam dá docela snadno dostat? Volba padla na norské hlavní město Oslo a cena letenky z Katowic byla více než příjemná, dámy a pánové, necelé čtyři stovky! Mám velké štěstí na lidi kolem sebe, kteří kývnou na každý můj spontánní nápad a kamarádka Verča se cesty do ,,nehostinné“ Skandinávie nezalekla.

Vyrazily jsme den před odletem, přece jenom nejsou polské Katowice úplně dostupné, tedy pokud jedete vlakem. Komplikace to pro nás ovšem nebyla, byl to alespoň důvod užít si polské pivo a KFC :D

Cesta z centra na letiště trvá necelých 40 minut a letiště je takové komorní. Let byl bez většího zpoždění a o dvě hodiny později už jsme přistávaly v mrazivém Norsku. To, co jsme ušetřily na letence jsme utratily za jednu cestu na hlavní nádraží v Oslu, budovu ze skla a oceli. Už cesta vlakem do centra byla zážitkem. Vlak projíždí lesy a okolo fjordů a všudypřítomná mlha nám dávala pocit, že jsme hrdinkami nefalšované severské kriminálky. Lesy ale hrály barvami i v mlze. 

Všechno, co jste kdy slyšeli o Skandinávii je pravda. Je sterilní, chladnou a precizní částí Evropy a první setkání je trochu šok v příjemném slova smyslu. Vše, co v Oslu potřebujete vidět je kousek od sebe a dá se obejít pěšky. Jako ovázaný prst se vyjímá budova opery, z jejíž střechy máte možnost pozorovat panorama města. Stojí přímo u zálivu, což jí přidává na monumentalitě. 

Co mě zaujalo a pobavilo byl systém domečků na vodě. Po chvilce pátraní jsme přišly na to, že jsou to sauny k pronajmutí za celkem výhodnou cenu. Za ten zážitek to určitě stojí. Podél vody se vydáte k pevnosti Akerhus a budově radnice. 

Racci, vůně ryb a lodě. To si vybavím vždycky, když se mě někdo na Oslo zeptá. A halloweenská výzdoba :D 

A co stojí dál za vidění? Ulice Damstredet, Telthusbakken a procházky podél řeky Akerselva s několika vodopády. Barevné domečky mají svůj šarm a máte pocit, že jste se ocitli o pár století zpátky. Čtvrť Aker Brygge připomíná středomořské letovisko a nejznámější Karls-Johan Gate je plná lidí a kaváren.

Nejen městem je ale člověk živ a takové malé přičichnutí k norské divočině bylo nutné. Poloostrov Bydgøy se skanzenem a farmami nám zpříjemnil sobotu spolu s počasím na objednávku a pronikavým sluncem. Turisty i místními velmi oblíbená a v létě vysoce frekventovaná lodní trasa B1 vede z přístavu od Nobelova muzea na ostrovy Hovedøya, Bleikøya, Gressholmen, Lindøya øst, Lindøya vest, Nakholmen, Hovedøya a zpět do centra. 

Za pár dní jsme toho stihly víc než dost, i když by se pár věcí k vidění ještě určitě našlo. 

Oslo doplnilo můj čtyřlístek severských hlavních měst a určitě jsme se neviděli naposled. Ráda bych jednou spáchala něco jako roadtrip a užila si Norsko i jinak. 

Každopádně Oslo je zářným příkladem toho, že severní vítr není vůbec krutý 😊