CAMINO DE SANTIAGO

CAMINO DEL NORTE – CAMINO PRIMITIVO 

Pokud si vyberete tuto pobřežní cestu, zcela určitě si vytvoříte jeden z nejkrásnějších a nejsilnějších zážitků. Z větší části vede cesta mezi horami a Kantabrijským mořem. Uvidíte krásné výhledy na moře, města, rybářské vesničky a zcela jistě oceníte skvělou gastronomii a pohostinnost místních lidí. 

Celá cesta je značena žlutými šipkami, které většinou postačí v orientaci. Hůře značená je cesta pouze ve větších městech, kde se snadno ztratíte. Já jsem používala pro lepší orientaci samozřejmě aplikaci Mapy.cz, která mě po celou dobu cesty doprovázela. Když už je řeč o aplikacích, určitě bych jich pár doporučila: 1. Gronze.com – taková poutnická Bible, najdete v ní všechny Camina do Santiaga. Tato stránka Vám doporučí vhodné etapy a ubytování tzv.“Albergue“ s podrobnými informacemi. Já jsem tedy používala jenom tuto webovou stránku a Mapy.cz, ale ostatní poutníci si také chválili aplikace jako Buencamino y Camino Ninja. 

Etapy máte jak v aplikacích, tak v průvodcích pouze doporučené. Já jsem se někdy řídila doporučením a jindy jsem si cestu zkrátila nebo prodloužila. Je nejlepší se řídit momentálním stavem, jak fyzickým, tak mentálním

Na začátek jsem přiložila takový malý seznam toho, co jsem měla sebou:

3x tričko nebo tílko, 3x kraťasy.                                                                Camino de Santiago

3x spodní prádlo a ponožky

1x dlouhé legíny, 1x nepromokavá bunda

1x kšiltovka a sluneční brýle

1x šaty (po zkušenosti bych si vzala klidně dvoje)

1x spacák, 1x ručník z Decathlonu

1x láhev 1litr

1x boty na chození, 1x žabky

Kosmetika: Šampuk (na mytí vlasů a těla a také na praní oblečení), opalovací krém, kartáček s pastou na zuby, vazelína nebo indulona na mazání nohou, krém dle potřeby.

Všechno jsem to zabalila do batohu 30 l, kde jsem měla ještě místo na případně nakoupené jídlo. Pod položkou šaty si nepředstavujte nějakou večerní róbu, měla jsem na mysli pouze nějaký hadr, který si na sebe natáhnete po celodenním chození a je Vám příjemný

1. den SAN SEBESTIAN (DONOSTIA) – ZARAUTZ (20 km)

Ubytování: San Sebastián – Albergue Juvenil Ondarreta – La Sirena – 25€

Albergue s menšími pokoji a sprchou na pokoji. Protože velké množství poutníků začíná právě v San Sebastiánu, doporučila bych udělat rezervaci předem. Tu noc co jsem tam byla já, byly všechny ubytovny obsazené. 

Zarautz – Gakerna Zarautz Hostel – 20€

Malý hostel umístěný blízko centra města a blízko obchodního centra a pláže. V těchto typech ubytoven se často stává, že jsou zde kromě poutníků ubytování i obyčejní turisté. Tento hostel nabízí tři pokoje po šesti postelích se sociálním zařízením na pokoji.

              

2. den ZARAUTZ – DEBA (30 km)

Ubytování: Deba (5km vzdálené ubytování) Izarbide a terpetxea – 15€

Krásný albergue v přírodě, nabízí snídaně za 5€ a večeře za 15€ v restauraci 5 minut vzdálené od ubytování. Jinak jsou k dispozici dva pokoje po 16 postelích, samozřejmě palandách, společné sociálky a kuchyňka. 

CAMINO DEL NORTE     CAMINO DEL NORTE     CAMINO DEL NORTE

3. den DEBA – MARKINA – Monasterio Ziortza (30 km)

Ubytování: Monasterio Ziortza – Bolibar – dobrovolný příspěvek

Krásné ubytování v klášteře, který má své vlastní pivo a sýry. K dispozici jsou dva pokoje s celkovou kapacitou 21 postelí. S čistotou to tady bylo trochu horší, ale prostě to bylo za dobrovolný příspěvek. Součástí byla i společná večeře, kterou nám připravili mniši. Toto místo určitě stojí za návštěvu.

CAMINO DEL NORTE        

4. den MARKINA (Monasterio Ziortza) – GUERNIKA – POZUETA (28 km)

Ubytování: Albergue Pozueta – 15€

Nádherné ubytování uprostřed ničeho. Paní domácí tam bydlí s rodinou. Albergue je krásně čistý s celkovou kapacitou cca 25 míst. Snídaně za 5€ a večeře za 10€, které připravují samotní majitelé ubytování a jsou výborné. Tento albergue má skvělou atmosféru. 

Camino de Santiago     

5. den POZUETA – BILBAO (30 km)

Ubytování: Albergue de peregrinos Santa Cruz de Begona – dobrovolný příspěvek

Super čisté ubytování v centru města. Kapacita je pouze 22 míst, což je na město docela málo, takže musíte být docela rychlí. V albergue je společenská místnost s kuchyňkou a společné sociálky. 

Camino de Santiago       Camino de Santiago       Camino de Santiago

6. den BILBAO – POBEÑA (29 km)

Tento úsek byl skoro celý po silnici a městem. 

Ubytování: Albergue de peregrinos Pobena – dobrovolný příspěvek

Toto ubytování je umístěné blízko krásné pláže a v okolí je několik restaurací a barů. Albergue nabízí 38 postelí ve dvou ložnicích se společným sociálním zařízením a kuchyňkou. 

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

7. den POBEÑA – ORIÑÓN (32 km)

Krásná cesta po pobřeží je ale brzy vystřídána silnicí.  

Ubytování: Hostel Lia – 15€

Hostel je trochu mimo Camino, ale moc hezké ubytování v malých pokojích se snídaní (2,50€) a večeří za 10€, kterou připravuje sama majitelka. 

Camino de Santiago     Camino de Santiago    Camino de Santiago

8. den ORINON – ISLA (33 km)

Cesta podél moře. Tady ten úsek jsme si trochu zkrátili přes tzv. nebezpečnou cestu, která byla v mapách červeně šrafovaná a kterou nám majitelka předchozího ubytování vlastně ani nedoporučila. Každopádně to byl velký zážitek a nikomu z nás se nic nestalo. 

Ubytování: Albergue de Isla  - 10€

Albergue de Isla je na krásném místě u kostela a úplně mimo Camino. Vesnička Isla byla krásná, ale bohužel majitel ubytování se zachoval jako totální blbec, když nás v jednu hodinu ráno vzbudil křikem, že jsme nezaplatili ubytování. No, co na to říct, zaplatili jsme do schránky, protože tam pán jaksi celý den prostě nebyl. Jinak ubytování vypadá nově zrekonstruované, nabízí dva pokoje v celkové kapacitě asi 30 míst, kuchyňku a společné sociálky.

Camino de Santiago    Camino de Santiago     

9. den ISLA – SANTANDER (32 km)

Ubytování: Albergue de peregrinos Santos Mártires – 15€

Tento albergue v centru města Santander byl trochu přeplněný S celkovou kapacitou 38 míst, které jsou vlastně v jedné obrovské místnosti oddělené přepážkami. Každopádně za mě mělo toto ubytování dobrou atmosféru, i když tam bylo docela vedro.

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

10. den SANTANDER – SANTILLANA DEL MAR (39,5 km)

Šílený úsek pořád po silnici a ještě mě chytly teploty kolem 38 stupňů.

Ubytování: Albergue Gándara – 10€

Toto ubytování bylo trochu strašidelné, ale nic hrozného, alespoň tam byly malé pokoje. Každopádně bych určitě doporučila ubytování v El Convento, které bylo hned vedle a vypadalo mnohem lépe a nabízelo snídaně a večeře.

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

11. den SANTILLANA DEL MAR – SAN VICENTE DE LA BARQUERA (38,5 km)

Opět velká část trasy po silnici, ale naštěstí ve stínu.

Ubytování: Albergue de peregrinos El Galeón – dobrovolný příspěvek (kdybyste náhodou nechtěli nic přispět, tak tady vás určitě donutí :D)

Albergue je jediný ve městě a je na krásném místě, celkem nabízí 40 míst a je moderní a čistý, kuchyňka a společné sociálky. Je zde možnost snídaní v ceně 2,50€. 

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

12.den SAN VICENTE DE LA BARQUERA – VIDIAGO (31,5 km)

Pěkný úsek, dost ve stínu.

Ubytování: Albergue El caserón de Vidiago – 12€

Ubytování trochu mimo Camino, je to dobrá varianta pokud neseženete ubytování v Pendueles nebo v Buelne. Každopádně je to pak blíže k další etapě a u ubytování je restaurace. Jinak toto ubytování nabízí pouze 18 míst a společné sociálky. 

Camino de Santiago    Camino de Santiago    Camino de Santiago

13. den VIDIAGO – LLANES  (11 km)

LLanes je krásné městečko, které určitě stojí za návštěvu

Ubytování: Albergue La Casona del peregrino – 20€

Toto ubytování vyžaduje rezervaci a platbu předem, je ve středu města a je krásně vzdušné a čisté v malých pokojích. Odpovídá ceně, ale bohužel nenabízí ani snídaně ani večeře. 

Camino de Santiago    Camino de Santiago   Camino de Santiago

14. den LLANES – PIÑERES – (23 km)

Ubytování: Albergue de Pineres – 10€

Tak tohle bylo asi mé nejoblíbenější ubytování ze všech. Albergue stojí úplně na samotě vedle kostela s krásným výhledem. Důležité je si sebou vzít jídlo a pití na snídani a večeři, které se dá koupit v předešlé vesnici Nueva. Albergue je nafukovací, vůbec nevím, jak se tam vešlo takové množství poutníků Velmi příjemný pán majitel, čisté ubytování, se společnými sociálkami a kuchyňkou.

Camino de Santiago    Camino de Santiago   Camino de Santiago

15. den PIÑERES – LA ISLA (28 km)

Ubytování: Albergue de peregrinos La Isla – 10,50€ (se snídaní)

Hezké místo blízko pláže, ubytování vzdušné a čisté, jeden pokoj s asi 20 místy a společnými sociálkami. 

Camino de Santiago      Camino de Santiago      Camino de Santiago

16. den LA ISLA – VILLAVICIOSA (21 km)

Ubytování: Allbergue de Villaviciosa – 18€ (se snídaní)

Pěkný městský albergue, netuším kolik tam bylo míst, ale snažili se v pokojích oddělit muže a ženy. Pokud budete rychlí a nebude si chtít dělat rezervaci, můžete jít další 2 km do Villaviciosa albergue, který je za dobrovolný příspěvek a všichni poutníci si ho moc chválili.

Camino de Santiago      Camino de Santiago      Camino de Santiago

17. den VILLAVICIOSA – POLA DE SIERO (28 km)

Ubytování: Albergue de peregrinos Casona – 10€

Hezký a čistý albergue, kdo první přijde, ten si vybere lepší místo. K dispozici kuchyňka a společné sociální zařízení. Albergue je na hezkém místě, ve městě, které není zdaleka tam pěkné. 

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

18. den POLA DE SIERO – OVIEDO (18 km)

Tato etapa by se dala spojit s předchozí a ušetřit tak jeden den. 

Ubytování: Albergue de peregrinos de El Salvador – 7,50€

No z tohoto ubytování jsem měla trochu smíšené pocity, dal by se tam točit nějaký hororový film a měla jsem asi docela smůlu na matraci, která evidentně už dosluhovala. 

CAMINO PRIMITIVO

Po dlouhém rozhodování, jestli pokračovat v severní cestě nebo se vydat do vnitrozemí jsem zvolila Camino Primitivo, tedy vnitrozemní cestu. Camino Primitivo je označováno za nejtěžší cestu do Santiaga. 

Camino de Santiago   Camino de Santiago    Camino de Santiago

19. den OVIEDO – SAN MARCELO (34 km)

Ubytování: Casita Mandala – dobrovolný příspěvek

Tato Casita byla hodně BIO se suchým záchodem. Slečna nám uvařila skvělou večeři a my měli strach, aby to nebyly potraviny, které se hnojí tím ze suchého záchodu Jinak teda moc pěkné ubytování, ale také dost špinavé a sdíleli obývací prostor s kočkami a ráno dorazili i nějaký místní psi. 

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

20. den SAN MARCELO – LA ESPINA (24 km)

Ubytování : El Texo – dobrovolný příspěvek

Tak tohle ubytování bych opravdu ráda vyzdvihla. Stará se tu o Vás mladý italský pár, který Vám připraví snídani a večeři a přispějete podle toho, jak se Vám to celé líbilo. Za mě úplně super místo v ne příliš živé vesničce. Tento albergue a jeho atmosféru můžete vidět v dokumentu ČT Každý krok se počítá.

   Camino de Santiago   Camino de Santiago

21. den LA ESPINA – BORRES (28 km)

Ubytování: Albergue La Montera – 14€

Nádherné ubytování v docela ošklivé vesnici. Nově zrekonstruovaný albergue s 10-ti postelemi. Paní majitelka super baba. Společné sociálky a kuchyňka samozřejmostí. 

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

22. den BORRES – BERDUCEDO (27 km)

Hospitales – obávaný úsek všemi poutníky. Já bych to ale neviděla tak černě. My jsme zrovna neměli štěstí na počasí a užili jsme si to i tak a přežili jsme.

Ubytování: Albergue Camino Primitivo – 15€

Ubytování pěkné, opět klasika, co Vám může albergue nabídnout. Každopádně majitel je nepříjemnej debil. Po zkušenosti ostatních poutníků bych raději volila přilehlý Albergue Casa Marqués, který je za stejnou cenu a všechno je tam lepší.

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

23. den BERDUCEDO – CASTRO (28 km)

Ubytování: Albergue juvenil Castro – 14€

Albergue, který je 5 km vzdálený od původní etapy. Má to několik výhod. Toto ubytování je naprosto geniální, je na samotě, mají skvělý jídlo a obsluha je skvělá. A do druhého dne máte náskok. Kapacita tohoto albergue je 16 míst v malých čtyřlůžkových pokojích.

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

24. den CASTRO – A FONSAGRADA (21 km)

Šílenej kopec do A Fonsagrady.

Ubytování: Albergue de peregrinos Ramón Rodriguez – 8€

Hezké nové ubytování v centru, bohužel to pokazili všemi těmi nápisy co je zakázáno a vysvětlením, že tady už přeci nejsi v Asturias, tak proč bys potřeboval nádobí a pračku. Jinak městečko bylo pěkné se spoustou restaurací a barů.

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

25. den A FONSAGRADA – O CÁDAVO (25 km)

Ubytování: Albergue Pensión Porta Santa – 16€

V tak malé vesnici jako je O Cádavo jsou asi 4 ubytovny. Ta, kde jsem byla já, měla dokonce dvě budovy a v té, ve které jsem byla ubytovaná, nebyla vůbec žádná ubytovna ale dost luxusní hotel (teda ve sdíleném čtyřlůžkovém pokoji). O Cádavo se mi moc líbilo, mělo pěknou atmosféru.

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

26. den O CÁDAVO – LUGO (34 km)

O Cádavo moc pěkné, ale druhý den dost dlouhá etapa na to se dostat do jediného městského albergue na čas. Každopádně jsme stejně dorazili mezi prvními. Lugo určitě musíte někdy navštívit, jeho historická část je opravdu nádherná a hlavně je to město tapas zdarma

Ubytování: Albergue de peregrinos de Lugo – 8€

Krásný albergue v historické části města se 44 postelemi a vším co vám albergue může nabídnout. 

RUTA ALTERNATIVA A CAMINO DEL NORTE

Protože Lugo je město, které leží přesně na 100 km od Santiaga, tak odsud ráno vyráží neuvěřitelné množství poutníků, kteří chtějí získat Compostelu. Tu mohou právě získat za minimálně 100 km. Právě kvůli strachu z velkého množství poutníků jsem se rozhodla se vrátit zpátky na Severní cestu a zvolila jsem k tomu tzv. alternativní stezku. Na té nás šlo dohromady 8 poutníků a pak jsme teda potkali organizovanou skupinu kde bylo 1000 studentů :D

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

27. den LUGO – FRIOL (27 km)

Ubytování: Casa Benigna – max 20€ (ale za jednolůžkový pokoj)

Casa Benigna je jediné ubytování ve Friolu a Friol byla takové pěkná malá díra. Každopádně jsme se tady krásně navečeřeli a popili.

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

28. den FRIOL – SOBRADO DOS MONXES (28 km)

Ubytování: Albergue de peregrinos del Monasterio de Sobrado dos Montxes – 8€

Tohle ubytování bylo naprosto top. Nově zrekonstruované ubytování s klimatizací v krásném klášteře. Výhoda tohoto ubytování je, že je zde asi 100 postelí a vůbec Vám to nepřijde. S námi tam byla skupinka mnichů, kteří nám dokonce i zazpívali. 

CAMINO FRANCÉS

Camino Francés se prostě při příchodu do Santiaga nedá vyhnout, protože je to jediná cesta, která tam vede. Já jsem na ní naštěstí strávila jenom dva poslední dny. 

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

29. den SOBRADO DOS MONXES – A PONTE FERREIROS  (31 km)

Ubytování: Albergue A Ponte Ferreiros – 15 €

Hezké ubytování bez lidí s restaurací s cca 30 postelemi.

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

30. den A PONTE FERREIROS – SANTIAGO DE COMPOSTELA (31 km)

Vzhledem k tomu, že jsme se vraceli na Severní stezku, tak jsme si našli asi o 10 km více, co se pak ukázala i na této závěrečné etapě. Vyšli jsme dokonce v 5 ráno, ale stejně jsme se na cestě potkali s množstvím poutníků. Většina poutníků spí buď přímo před Santiagem nebo v O Pedrouzo.

Ubytování: 

V případě Santiaga je určitě potřeba si udělat rezervaci, já jsem tam strávila dva dny, tento a pak když jsem se ještě vracela z Finistery.

Albergue The Last Stamp – 25€

Albergue Azabache – 25€

Pěkné albergues přímo v centru Santiaga, asi 5 minut od náměstí. 

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

31. den SANTIAGO DE COMPOSTELA – NEGREIRA (20 km)

Ubytování: Albergue Pension San José – 14€

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

32. den NEGREIRA – CEE (52 km)

Ubytování: Albergue A Casa da Fonte – 14€

Camino de Santiago   Camino de Santiago   Camino de Santiago

33. den CEE – FISTERRA (13 km)

Ubytování: Albergue Pensión Finistellae – 12€

Camino de Santiago     Camino de Santiago     Camino de Santiago

Bagstage Camina:

1. Není potřeba si brát hodně věcí, každý den si stejně musíte vyprat to nesnesitelně smrduté propocené oblečení. Dá se sbalit do 5 kg😊

2. Mazat si nohy ráno vazelínou se OPRAVDU vyplatí, když nemáte vazelínu, stačí indulona nebo i jelení lůj 🙊Nohy vás ale stejně budou bolet a puchýřům se také nevyhnete.

3. V Albergues se vždycky najde alespoň jeden člověk, který chrápe nebo vydává nepředstavitelné zvířecí zvuky, takže špunty do uší jsou naprostá nutnost!!!

4. Pokud Vám někdo bude říkat, že je potřeba si rezervovat každý Albergue, neposlouchejte ho. Pak zůstanete někde, kde se Vám nelíbí. Neplánujte ❤️ Rezervace se vyplatí pouze ve velkých městech, pokud tam není žádný Albergue municipal a teda především v Santiagu(tam je to nutnost) 😀

5. Když Vás budou strašit, že nemáte chodit etapu přes Hospitales (Camino Primitivo) protože není ideální počasí, nevěřte jim. Není to nebezpečné a má to svoje kouzlo.

6. Připravte se na to, že na cestě potkáte dost “poutníků”, kteří si cestu zkracují busem nebo vlakem a vždycky dorazí ma místo před vámi a tváři se hrozně upoceně. A to nemluvím o posledních 100 km, kde sice všichni jdou po svých, ale mají 5l batůžky z Decathlonu a trekingové hole(které bych btw. úplně zakázala). Myslím, že o zvuku trekingových holí na asfaltu se mi bude zdát ještě hodně dlouho😩

7. Na cestě si procvičíte všechny možné jazyky. Nejpočetnější složení poutníků: Španělé, Italové(to bylo asi tak na stejno😅) a Francouzi.

8. Nejužitečnější stránky: gronze.com nebo aplikace Buen Camino.

9. Nejčastěji používána slova: HOLA, BUEN CAMINO, GRACIAS, EMPOLLA, RONCAR.

10. Když chcete jít sami, tak to prostě naznačte nebo nejlépe řekněte. Tady to každý pochopí a nikdo se nenaštve. Když nebudete mít vodu, nebojte se o ní někoho poprosit. Vždycky Vám někdo pomůže, všichni jste na tom stejně. Srdečnost, štědrost a ochota poutníků mi na této cestě rozhodně nechyběla ❤️

Prezentace Camino de Santiago

Prezentace Camino de Santiago

Video Camino de Santiago

Video Camino de Santiago